czwartek, 27 marca 2014

Porada dietetyka: kiedy wprowadzać nowe produkty?

Poniżej kolejna porada naszego dietetyka - Agnieszki Ratajczak.

Żywienie maluszka

Kolejnym tematem, który nurtuje wszystkie młode mamy jest : "kiedy, czym i w jaki sposób rozszerzać dietę maluszka?" Kubki smakowe dziecka wykształcają się jeszcze gdy maleństwo znajduje się w brzuchu mamy, ok. 21 tygodnia ciąży. Od wtedy zaczyna się właściwie nauka nowych smaków. Ludzie mają wrodzone zamiłowanie do smaku słodkiego i niechęć do smaku gorzkiego. To właśnie dlatego dziecku uspokaja się, gdy mama zje coś słodkiego, a staje się bardziej aktywne po pikantnych potrawach. Jednak samymi słodkimi produktami żywić się nie można. Od życia płodowego należy przyzwyczajać dziecko do urozmaiconej diety.  Im więcej nowych produktów maleństwo "spróbuje" w brzuszku tym łatwiej zaakceptuje ich smak później.

0-6 miesięcy

Pierwsze 6 miesięcy to czas, kiedy niemowlę należy żywić mlekiem, najlepiej pochodzącym od mamy.  Mleko kobiece zawiera skład idealnie dopasowany do potrzeb małego organizmu.  Jest  także cennym źródłem przeciwciał, dającym maluszkowi ochronę przed chorobami.  Warto wspomnieć również, że  u dzieci karmionych piersią ryzyko otyłości jest mniejsze aż o 20%.

W pierwszych miesiącach życia mama karmiąca piersią uczy dziecko nowych smaków, poprzez stosowanie urozmaiconej zdrowej diety (chude białe mięso, produkty zbożowe, warzywa i owoce, ryby). Żywność o wyrazistym smaku może jednak nie odpowiadać malcowi. Uważnie wprowadzać należy więc takie produkty jak czosnek, cebula, papryka, brokuł czy mocno pikantne lub ostre przyprawy.

Mamy dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym po 4 miesiącu mogą zacząć myśleć o powolnym rozszerzaniu diety maluszka.  Polega to głównie na wprowadzeniu do codziennego menu pojedyńczych warzyw i owoców, a także  kaszek.

Mamy, które karmą piersią nie muszą się spieszyć. Spokojnie nowe produkty wprowadzić mogą po 6 miesiącu życia.

6-12 miesięcy

Pierwsze nowe produkty powinny mieć konsystencję gęstej papki, co ułatwi dziecku jej połykanie. Zaleca się zaczynać od pojedyńczych warzyw, np. marchewki. Do warzyw, które spokojnie wprowadzić można na samym początku należą: wspomniana wyżej marchewka, a także: ziemniaki, dynia, szpinak. Po pierwszych warzywach można zaproponować malcowi przetarte jabłko.  Radzę podać je dziecku dopiero gdy pozna ono smak warzyw. Inaczej słodki owoc może tak zasmakować dziecku, że nie będzie miało ono ochoty na warzywa.  Nauka jedzenia to skomplikowana sprawa, indywidualna dla każdego dziecka. Nie należy denerwować się, gdy malec będzie potrzebował trochę więcej czasu, by opanować nową umiejętności.

Co i kiedy podawać:

4-5 miesięcy lub 6 miesięcy u dzieci karmionych piersią: marchew, dynia, ziemniak, jabłko, kaszka manna, kleik kukurydziany i ryżowy.

6-7 miesięcy:  posiłki dziecka mogą śmiało składać się z kilku produktów. Do diety malca dodajemy: brokuły, kalafiora, buraki, gruszki, morele. Warto powoli podać dziecku niewielkie ilości mięsa (głównie chudy drób lub królik), a także żółtko jaja i rybę- jeśli dziecko nie jest na nie uczulone.

8-9 miesięcy: w tych miesiącach można spróbować podać malcowi posiłek z małymi grudkami, np. mocno rozgotowanym ryżem lub drobną kaszą.  Można też dodać bardziej aromatyczne przyprawy, np. majeranek lub bazylię.  Dziecko 9 miesięczne śmiało może zjadać już większość warzyw i owoców. Najlepiej sezonowych- wtedy jest większa szansa, że nie są one mocno nawożone.

11-12 miesiąc. Powoli wprowadzamy produkty nabiałowe, tj. chudy twarożek, bardzo małe ilości sera żółtego, jogurty. Podać można także całe jajko i wędliny dobrej jakości.

Ważne uwagi:

-zacznij od podawania 2-3 łyżek nowej potrawy.

-każdy z nowych produktów podawaj przez co najmniej 4 dni i obserwuj jak malec na nie reaguje. Jeśli pojawi się wysypka, śluz w kupce lub uciążliwe wzdęcie wyklucz produkt na jakiś czas z diety malca.

powyżej 12 miesięcy

Dziecku, które ukończyło rok śmiało można podawać posiłki zawierające dobrze ugotowane, większe kawałki, np. posiekane mięso, kalafior, marchew w kostce czy ziemniaka.  Malec zaczyna już jeść samodzielnie, często rękoma. Warto mu na to pozwolić. Roczne dziecko jeść powinno właściwie wszystko co zdrowe i lekkostrawne. Nadal odradzam serwowanie malcowi produktów smażonych, ciężkostrawnych, mocno pikantnych lub tłustych. Nie warto też przyzwyczajać brzdąca do nadmiaru słodyczy. Produkty z czekoladą w diecie dziecka zagościć powinny dopiero w 3 roku życia. Jęśli rodzice zdecydują się podać je wcześniej zachęcam, by była to gorzka czekolada, a nie czekoladopodobne produkty.

CO MOŻE UCZULIĆ:

Uczulić może właściwie wszystko, nawet najbardziej powszechny produkt. Ale najczęściej alergizująco działają: jaja, mleko i jego przetwory, orzechy, kakao, soja i ryby.

Agnieszka Ratajczak
dietetyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz