sobota, 15 marca 2014

Porada dietetyka: Zalecenia żywieniowe dla matek karmiących

Poniżej prawdziwa kumulacja cennych informacji! Zalecenia dietetyka - Agnieszki Ratajczak, również Mamy, z pięcioletnią praktyką szpitalną. Mam nadzieję, że porad będzie więcej i będą one cenną pomocą dla karmiących Mam.

Zalecenia te mają charakter generalny, przy założeniu, że dziecko nie jest alergikiem.


Agnieszka Ratajczak


Zalecenia żywieniowe dla matek karmiących


Najnowsze trendy dietetyczne mówią, że młoda mama ma jeść wszystko i obserwować reakcję dziecka. Ja jednak preferuje myślenie, że podczas pierwszego miesiąca mama powinna stosować dietę urozmaiconą, ale lekkostrawną. Nie uważam, żeby dobrym pomysłem było karmienie maluszka mlekiem bogatym w smażone mięso, ostre przyprawy czy potencjalnie alergizujące kakao czy cytrusy. Pamiętajmy, że niemal wszystko co zjemy trafia do mleka matki. Przez pierwsze 4 tygodnie dajmy szansę naszemu dziecku przyzwyczaić się do świata i naszej kuchni w łagodny sposób. Nie serwujmy mu dodatkowych stresów związanych z bólem brzuszka. Oczywiście zaraz ktoś powie:" Ja jadłam wszystko i maluchowi nic nie było"- może być i tak. Są bowiem dzieci, których układ pokarmowy jest od samego początku bardzo dobrze wykształcony. Jednak większość maluchów żywo reaguje na bardziej tłuste lub pikantniejsze dania zjadane przez mamy. Podczas karmienia piersią zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię zwiększa się. To nie jest dobry czas, by stosować restrykcyjne diety odchudzające.  Organizm wykorzysta zapasy zgromadzone w organizmie wszystkich składników odżywczych, w które nasza dieta będzie uboga (np. wapń z kości). Są też witaminy i składniki mineralne (np. wit. B, niezbędne nienasycone kwasu tłuszczowe czy jod), których organizm nie jest w stanie zmagazynować. Jeśli w diecie nie są ona dostarczane, brakuje ich również w mleku.

W jednym z informatorów żywieniowych dla młodych mam znalazłam zasadę 3R, z którą w zupełności się zgadzam:

1. Różnorodność - jedz różnorodne produkty: tłuszcze, białka, węglowodany.

2. Regularność- staraj się jeść regularnie, zachowując min. 2 godziny przerwy między posiłkami

3. Rozsądek- unikaj produktów wzdymających, mocno przetworzonych, z dużą ilością konserwantów. Nie przesadzaj z restrykcyjnością diety.

Garść podstawowych wiadomości:

# Do produktów, które mogą spowodować kolkę u dzieci należą:

- czosnek, cebula, kapusta, rzepa, brokuły, kalafior

- morele, suszone śliwki

- fasola, groch, bób

- rabarbar

-czasem świeże owoce spożyte przez mamę mogę powodować u dzieci kolki lub biegunki

Niektóre produkty powodują zmianę smaku mleka matki, co może spowodować niechęć dziecka do spożycia posiłku. Są to m.in.: cebula, czosnek, brokuły. Warto o tym pamiętać będąc w ciąży. Jeśli bowiem przyszłą mama często je spożywała dziecko zdąży się do nich przyzwyczaić .

U małych dzieci zdarzają się czasem alergie pokarmowe. Do produktów najbardziej alergizujących zalicza się: jaja, mleko krowie, owoce cytrusowe, owoce morza, kakao (czyli czekoladę też) i produkty bogate w konserwanty.

A teraz o źródłach podstawowych składników odżywczych:

BIAŁKO: zapotrzebowanie na białko zwiększa się. Ok 60% białka powinno być pochodzenia zwierzęcego:  mleka i jego przetworów, chudego  mięsa, drobiu i ryb morskich. Pozostałe 40% powinno być pochodzenia roślinnego. Dobrym źródłem są kasze- gryczana, jaglana, pęczak i warzywa. Lekarz może stwierdzić u dziecka alergię na mleko. W takiej sytuacji z diety trzeba będzie wyeliminować mleko i jego przetwory oraz mięso wołowe i cielęce, natomiast należy jeść więcej drobiu i ryb.

TŁUSZCZE: są głównym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto tylko w ich obecności możliwe jest wchłanianie do organizmu witamin rozpuszczalnych w tłuszczu,  tj.: A, D, E, K. Dlatego w diecie matki karmiącej należy uwzględnić: tłuste ryby morskie, np. śledź, makrela, łosoś (2 razy na tydzień); jaja (jeśli u dziecka nie wystąpiła alergia), dobrej jakości tłuszcze roślinne, tj.: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, masło (jeśli u dziecka nie wystąpiła alergia na nabiał).

WĘGLOWODANY: są jednym z głównych źródeł energii wraz z tłuszczami. Zaleca się jedzenie węglowodanów złożonych i ograniczenie spożycia cukrów prostych. Spokojnie można zjadać kasze, pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, ryż i ziemniaki.  Poleca się także jedzenie  warzyw i owoców. Uwaga na dodatek tłuszczów roślinnych utwardzonych w wyrobach cukierniczych. Ich nadmiar w diecie jest nie tylko szkodliwy dla niemowląt, ale także dla mam.

WODA: ma wpływ na ilość wytwarzanego mleka, dlatego powinno się pić przynajmniej 1,5l wody dziennie.  Poleca się wody niegazowane, niskosodowe. Dziennie zaleca się wypijać 2,5-3l płynów dziennie (jako płyn liczy się nie tylko woda, ale i słaba herbata, kawa zbożowa, rozcieńczone soki, rzadka zupa).

 
Agnieszka Ratajczak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz